Polish English French German Russian Spanish

Relacje losowych BN'ów

W FUPL gracze mają z założenia sporą swobodę eksplorowania świata. Narrator niejednokrotnie będzie stawał przed zadaniem określenia reakcji napotkanych Bohaterów Niezależnych (BN). Poniższy generator, pozwala za pomocą jednego rzutu kostką określić ilość kostek utrudnienia (w wypadku podjęcia działań konfliktowych) oraz wstępną reakcję / relację napotkanych istot do postaci prowadzonych przez graczy. Relacja oczywiście może się zmieniać. Istoty nastawione ostrożnie a nawet wrogo do bohaterów, można przekonać do zmiany nastawienia. Jest to traktowane również jako "działanie konfliktowe". W zależności od zamiarów i ich efektów, relacja może ulec przesunięciu w odpowiednią stronę, przy czym ilość kostek utrudnienia się nie zmienia (chyba że wywołany zostanie dodatkowy stan - np. wściekłość), a jedynie fabularne odnoszenie się BN'ów do postaci graczy.

Jak go używać?

  • Rzuć 1k6 i odczytaj z tabeli relację
  • Zmodyfikuj otrzymany wynik w zależności od typu spotkanej istoty - otrzymasz w ten sposób kostki utrudnienia dla potencjalnej sytuacji konfliktowej.
  • Możesz przyjąć (ale jest to opcjonalne), że zmodyfikowany wynik jest też ilością "ran". W zależności od konwencji w jakiej prowadzisz przygodę, mogą to być "rany" dotyczące pojedynczego przeciwnika albo całej ich grupy.

Modyfikatory

Dzięki poniższym modyfikatorom, możesz w łatwy sposób dostosować ilość kostek utrudnienia do wyzwania. Jest to rozwiązanie mechaniczne, gdy nie masz czasu / możliwości przygotowywać odpowiedniego zestawu atrybutów dla przypadkowych bohaterów niezależnych. Ta metoda przydaje się szczególnie podczas spotkań losowych. Pamiętaj, że możesz użyć więcej niż jednego modyfikatora.

Modyfikatory z typów BN'a:

  • -2: Samotny wędrowiec lub grupa "cywilnych" BN'ów (mieszczanie, chłopi, kupcy etc.),
  • -1: Uzbrojona grupa BN'ów (karawana, strażnicy miejscy, lokalna milicja etc.),
  • 0: Grupa rozbójników, myśliwych, żołnierzy etc., typowe dzikie zwierzęta,
  • +1: Potwory, bestie, duże i groźne dzikie zwierzęta, specjaliści z danej dziedziny (wyszkoleni najemnicy, weterani),
  • +2: Demony, istoty nadnaturalne, ludzie wspomagani mocą magii lub mistrzowie w swej dziedzinie.

Modyfikatory z typów spotkania:

  • +1: Spotkanie istotne dla prowadzonego scenariusza,
  • +2: Spotkanie o charakterze "boss na zakończenie".

Tabela relacji

1k6+mod Relacja (1k6) Opis
1 i mniej Przyjazna

BN jest gotów pomóc postaci, zachowuje się przyjaźnie. Nie musi być to bezinteresowne ale nie będzie dążył do sytuacji konfliktowej.

2 Neutralna

BN ma swoje sprawy do załatwienia. Nie będzie dążył do sytuacji konfliktowej.

3 Ostrożna

BN może być zaskoczony obecnością bohatera. Nie jest pewien jaką przyjąć względem niego postawę.

4 Nieufna / Podejrzliwa

BN nie jest pewien, czy pojawienie się bohatera nie stoi w sprzeczności z jego interesami. Szykuje się do możliwej obrony. Chce jak najlepiej zabezpieczyć własne interesy.

5 Nieprzyjazna

BN uważa, że bohater jest jego przeciwnikiem. Chętnie się go pozbędzie z zasięgu swoich wpływów. Negocjacje mogą być trudne.

6 i więcej Wroga

BN deklaruje otwarty konflikt względem bohatera. Możliwości porozumienia są znikome.

 

Przykłady zastosowania

  • Bohaterowie graczy spotykają na swojej drodze karawanę kupiecką (modyfikator -1). Rzut kostką sześcienną, daje wynik 3. Członkowie karawany zachowają względem drużyny ostrożność (relacja 3). Nie są zbyt mocno uzbrojeni (Kostki utrudnienia w razie konfliktu: 2). Wymiana uprzejmości i wykorzystanie perswazji przez jednego z bohaterów, owocuje zmianą relacji na naeutralną (efekt testu, z pytaniem "Czy udało nam się poprawić relacje z kupcami?, przeciwko Poziomowi Trudności 2). Gdyby test się nie udał, kupcy mogliby zacząć podejrzewać, że bohaterowie chcą ich obrabować.
  • Bohaterowie graczy natknęli się na wielkiego niedźwiedzia. To groźne zwierzę (modyfikator +1). Rzut kostką sześcienną daje wynik 6. Jest wrogo nastawione do drużyny (relacja wroga). Atakuje ją szaleńczo (kostki utrudnienia 7). Jeden z członków próbuje uspokoić zwierzę. Musi zakończyć z powodzeniem test z 7 kostkami utrudnienia.