Przygody morskie nie mogą się obyć bez łodzi i okrętów, które pozwalają na przemierzanie morskich szlaków. Co prawda sprawny żeglarz ponoć da radę przełynąć ocean nawet w beczce (rumu) ale skoro jest wybór - należy z niego skorzystać. Poniżej przedstawiam kilka proponowanych rodzajów, przygotowanych do prowadzenia przygód morskich w grze fabularnej FUPL. Ponieważ tego typu "pojazdy" są mocno uzależnione również od załogi i paru innych czynników, mogą przyjąć następujące stany:
Niewielka łódź żaglowa, z jednym masztem umieszonym z przodu. Przeznaczona głównie do żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej. Posiada grot i podnoszony na sztagu szot. Minimalna obsada to trzy osoby. Może być uzbrojony w niewielkie działa (najcześciej krótkolufowe karonady posiadające dużą siłę rażenia ale krótki zasięg). Przy pełnej obsadzie (6 osób) jest szybki i zwrotny. Maksymalnie może pomieścić do siedmiu osób, na krótki rejs lub cztery z wyposażeniem na dłuższą podróż. W większej wersji "wojennej", stosowany jest jako niewielki statek zwiadowczy i w charakterze jednostki pomocniczej. Może wtedy posiadać kilkanaście dział ustawionych na odkrytym pokładzie i aż do 75 ludzi załogi. Tego typu slupy używane były do niszczenia statków pirackich. Ze wzglęglu na ożaglowanie jest często bardziej zwrotny od Szkunerów.
Niewielka jednostka, przenaczona do żeglugi przybrzeżnej i krótkich rejsów oceanicznych. Pojedynczy maszt umieszczony jest na środku lub bliżej rufy, co pozwala na postawienie większej ilości sztaksli. Do jego obsługi potrzeba 3-4 osób. Maksymalnie jest w stanie pomieścić dwanaście osób na krótki rejs lub 7-8 z wyposażeniem na dłuższą podróż. Jego głównym zastosowaniem są połowy ryb i przewóz towarów na krótkich dystansach. Może być uzbrojony w niewielkie działa lub karonady. Nieco większym jego odpowiednikiem charakteryzującym się innym ożaglowaniem (i dwoma lub więcej masztami) jest szkuner. W rejonie wpływów arabskich zastępuje go mała wersja Dow a na dalekim wschodzie Dżonki (niektóre z nich pełniły rolę mieszkań dla całej rodziny). Warto nadmienić, że oba typy mają również swoje większe odpowiedniki.
Niewielki okręt żaglowy przeznaczony do celów rozpoznawczych i wypraw badawczych. Posiadały dwa do trzech masztów. Stosowano na nich ożaglowanie łacińskie (skośne) lub rejowe, niekiedy łącząc oba typy. Uzbrojone bywały w kilka ciężkich dział, uzupełnionych mniejszymi. Załoga liczyła do 50 ludzi (Replikę "Niny" - jednego z okrętów Kolumba, wypływającą w jubileuszowy rejs oceaniczny prowadziło 9 osób). Stateczność i bezpieczeństwo umożliwiały na nich długie podróże morskie, początkowo były to jednak statki rybackie, których konstrukcję przebudowano wzorując się na arabskich Bagalach.
Dwumasztowy okręt z ożaglowaniem rejowym. Jedna z najpopularniejszych jednostek używanych przez piratów i korsarzy. Stosowany do obrony portów i wybrzeży oraz jako eskorta dla statków handlowych i jednostka zwiadowcza. Na pokładzie mogło się znajdować od 16 do 24 dział. Załoga mogła liczyć nawet 150 ludzi. Na bliskim wschodzie, jego mniejszym odpowiednikiem była Bagala (30 do 40 ludzi). Państwo Środka pod tym względem górowało zarówno nad cywiliacją europejską jak i bliskowschodnią. Wraki dżonek używanych do dalekich podróży znajdowane są nawet u wybrzeży Nowej Zelandii i Ameryki Północnej.
Silnie uzbrojony (24-56 armat), niezwykle szybki okręt pełnomorski. Załoga liczyła od 250 do 300 ludzi. Pokład działowy przykryty był górnym pokładem, na którym ustawiano lżejsze działa i karonady. Pełna załoga liczyła od 200 do 300 osób. Fregaty były typowymi statkami wojennymi. Dysponowały olbrzymią siłą ognia, wspomaganą zwrotnością.
Te ogromne okręty posiadały niesamowitą siłę ognia i były przystosowane do dalekich wypraw morskich. Mogły liczyć 80-150 dział (różnych kalibrów) i do 700 ludzi załogi. Począwszy od VI wieku nastąpiła ich specjalizacja na wojenne i handlowe. Te drugie, były słabiej uzbrojone. Do galeonów handlowych zaliczany był również relatywnie niewielki "Mayflower", na którym 102 purytanów wyemigrowało z Anglii do Ameryki.
Oczywiście po morzach i oceanach całego świata pływało znacznie więcej jednostek. Część informacji zawartych w powyższym module zaczerpnąłem ze strony statkihistoryczne.pl Dla potrzeb gry, zostały one uproszczone i zunifikowane.