Polish English French German Russian Spanish

Porady

Zasady Freeform Universal (czy to będzie FUPL, czy FUNT, czy ich inna modyfikacja) mają być z założenia proste. Tak naprawdę pracę wykonuje tu wyobraźnia i gotowość na uznanie, że czasem nawet specjaliście może powinąć się noga. Testy pozwalają na bezstronne rozstrzygnięcie, jeśli coś może pójść nie tak.

W FUPL używane są jedynie kostki sześcienne. Do określenia wyniku testu wybierana jest jedna, ale rzuca się często kilkoma, dlatego warto mieć pod reką cztery do pięciu sztuk. Powód jest prosty - przed rzutem, określana jest trudność testu, poprzez dodawanie i odejmowanie kostek od puli.

FUPL jest systemem, w którym testy wykonują gracze. Nie oznacza to, że bohaterowie niezależni są statycznymi kukiełkami. Oni wykonują swoje działania niezależnie od postaci graczy i jeśli nic im nie będzie przeszkadzać - zakończą je najprawdopodobniej sukcesem.

FUPL jest grą fabularną, w której testy wykonywane są pulą kości. Każdy wynik, ma znaczenie fabularne. Jednocześnie sposób testowania powoduje, że bez względu na sytuację masz szansę osiągnąć sukces - nawet spektakularny. Oczywiście szanse na to będą różne.

Znajdziesz tu przedstawione w prostej i skondensowanej formie rady dla Narratorów. Mają one charakter ogólny, ich szczegóły zależą od stylu gry, jej nastroju i stylu w jakim będzie toczyła się przygoda. Nie bój się prowadzić RPG swoim znajomym. Bawcie się razem.

Przygotowanie przygody, dość często wiąże się z odpowiednio dobranymi przeciwnikami. Stosując pewne uproszczenie, można wyróżnić trzy podstawowe konwencje gry: heroiczną, zwykłą i mroczną. Porozmawiajcie przed rozpoczęciem gry o trzech ważnych pytaniach...

W FUPL nie ma klasycznych "torów obrażeń", "punktów HP" czy innej "ścieżki zdrowia". Są za to "stany postaci", które pojawiać się mogą jako konsekwencje wydarzeń w grze. Umiejętne ich używanie może wprowadzić odpowiedni klimat do przygody.