Polish English French German Russian Spanish

Moduły

Jednym z zarzutów, w stosunku do systemu RPG - FUPL (Freeform Universal RPG - polskie tłumaczenie) jest "brak awansu postaci". W tym module, przedstawiam parę rozwiązań - w tym jedno wprost z podręcznika.

Napotkani w dziczy i lochach przeciwnicy, nie są bezrozumnymi „kukłami” do bicia. Mają swoje cele, metody walki i specyficzne możliwości.

Zwykła talia kart również ma moc:

Karo / Kier Trefl / Pik
J, Q, K, As
Tak i... J, Q, K, As Nie, ale...
6, 7, 8, 9, 10 Tak 6, 7, 8, 9, 10 Nie
2, 3, 4, 5 Tak ale... 2, 3, 4, 5 Nie i...

 

Wychodząc naprzeciw ludziom, dla których nk6 (kilka kostek sześciennych) to za mało opracowałem przełożenie FUPL na system 1k100. Wymaga on nieco innego podejścia, niż klasyczne testy FUPL, ponieważ rzucać będzie się kilkoma kostkami dziesięciościennymi i... wybierać dwie z nich, tworząc odpowiedni efekt testu.

Zainspirowany dużą ilością kul ognia, jakie poleciały na ostatniej sesji, wymyśliłem sposób na odwzorowanie efektów, dostępnych w FUPL na mechanice innego darmowego - i bardzo przyjemnego systemu: Fajerbol.

Generator w założeniu ma służyć do tworzenia postaci niezależnych ale część jego elementów, może być przydatna również podczas kreowania bohaterów dla graczy. Wygląd i główne cechy charakteru, pozwolą na bardziej plastyczne odegranie ich. Generator w zamyśle ma tworzyć postacie humanoidalne.

Uniwersalne systemy gier fabularnych czasami cierpią na brak świata gry. Gracze, stając przed wyborem niezmierzonych możliwości, mają kłopot co wybrać i w jakim uniwersum będą się odbywać ich przygody. Ten prosty generator pozwala zaledwie dwoma rzutami kostką stworzyć podstawy uniwersum i temat przewodni sesji.

FUPL jest grą o bohaterach i tworzonej przez nich historii. W zasadzie to ona ma być najważniejsza - ciekawa, intrygująca, pełna zwrotów akcji, nie zawsze szczęśliwa. Ten moduł jest pewną ideą na wprowadzenie większego nacisku na kooperację.

Jak kreatywnie użyć kostek Fate (FUDGE) podczas sesji w FUNT / FUPL? - Jako dodatkowego elementu wzbogacającego zmiany na scenie podczas testów.

Ustalenie ilości kostek utrudnienia czasami spowalnia grę. Ten prosty moduł, rozwiązuje problem poziomu trudności, uniezależniając go od Narratora.

Strony