Polish English French German Russian Spanish

Wierzenia w Suminorze

Oficjalną religią Suminoru jest wiara w Reha zwanego Panem Czystych Gwiazd. Rohirryjczycy tolerują ją z niechęcią. Świętcy Reha są przez nich obwiniani o wszystko, co złe od czasu afery z magicznymi gongami, które zakłóciły równowagę i zamiast odstraszać, wabiły potwory Onego. Religijność Suminorczyków, ma zresztą dwie formy - miejską, skoncentrowaną na obrzędach i regulowaną przez kapłanów, oraz wiejską, powiązaną ze starymi bogami i obyczajami lokalnymi.

Świętcy Reha uwikłani są mocno w machinacje polityczne. Bywa, iż pod pozorem walki z tworami Onego, próbują usunąć lub skompromitować swoich przeciwników. W tym zakresie są gotowi posunąć się również do zamachu stanu. Kooperują blisko z Tępicielami. Samozwańczym zakonem łowców potworów, którego skuteczność w ostatnich latach stała się mocno wątpliwa.

Hojna Pani to rohirrijska bogini płodności, pocieszycielka ludu, podrzucająca swoje półboskie potomstwo ludziom. Jej darem mogą być różne wrodzone zdolności magiczne, w tym i zmysł Obecności pozwalający wykrywać potwory Onego. Cześć jej oddaje się również w chramach. Za jej dzieci uważane są podrzutki i sieroty.

Duch Dobrej Śmierci to rohirryjskie bóstwo. Drzewnicy, jego kapłani umieją zatrzymać przemianę zwłok w dzieło Onego, umieszczając je w dziupli drzewa. Takie drzewa i cmentarze wokół nich są uznawane za jego świątynie. Służą mu też ghule, które zjadając trupy, uniemożliwiają ich przemianę. Symbolem Ducha Dobrej Śmierci jest uśmiechnięta ludzka czaszka.

Bóg Ara – obecnie podrzędny i prawie zapomniany kult, przed kataklizmem był jednym z głównych. W całym Suminorze są tylko trzy świątynie.